Uprawa zbóż jest narażona na szkodliwe działanie insektów, chwastów oraz chorób grzybowych. Te zagrożenia mogą spowodować straty w plonach, dlatego warto zabezpieczyć rośliny. O czym trzeba pamiętać przy używaniu środków ochrony zbóż przed chorobami grzybowymi?
Na jakie choroby grzybowe są narażone zboża?
Choroby grzybowe zbóż mogą zahamować rozwój roślin i spowodować ogromne straty. Narażone na nie są zarówno pszenica, jęczmień, jak i żyto. Najczęściej występujące choroby grzybowe zbóż to:
Rdza brunatna
Można ją rozpoznać po skupiskach ciemnych, brązowawych plamek na powierzchni liści roślin. Rdza brunatna jest powodowana przez grzyby z gatunku rdzowatych Puccinia recondita. Atakuje głównie żyto i pszenicę, natomiast może również pojawić się na innych zbożach. Warunki sprzyjające do rozwoju tej choroby grzybowej to łagodny przebieg zimy oraz ciepła i deszczowa wiosna. Rdza brunatna ogranicza zachodzenie procesów fotosyntezy, a do tego zwiększa parowanie roślin. W efekcie rolnik uprawiający zboże jest narażony na duże straty.
Septorioza
Septorioza to nazwa zbiorcza dla różnych chorób grzybowych. Mogą one atakować zarówno zboża, jak i dziko rosnące rośliny. Jej występowanie można zauważyć po pojawieniu się brunatnych plan na liściach i łodygach, które z czasem wybarwiają się na szarawy odcień. Tkanka roślinna dotknięta chorobą grzybową z czasem obumiera, co znacząco osłabia roślinę. Przez co cała uprawa może być narażona na wysokie straty.
To tylko dwie najczęściej występujące choroby grzybowe, na które są narażone uprawy zbóż.
Jak chronić zboża przed chorobami grzybowymi?
Najlepiej zapobiegać chorobom grzybowym poprzez zastosowanie odpowiednich technik orki przed zimą. Należy zniszczyć wszelkie ogniska grzybni, które zostały zaobserwowane wcześniej podczas upraw. Natomiast, gdy już pojawi się np. rdza brunatna na roślinach, trzeba dokładnie analizować liczbę pojawiających się ognisk. Do eliminacji grzybów wykorzystuje się opryski z triazolami i strobilurynami. Więcej na temat ochrony roślin uprawnych możesz się dowiedzieć klikając na Syngenta.pl.