Bełchatów to miasto znajdujące się na terenie województwa łódzkiego, około 50 km oddalone od Łodzi i 25 km od Piotrkowa Trybunalskiego. Jest częścią Wysoczyzny Bełchatowskiej oraz historycznej ziemi sieradzkiej. Prawa miejskie uzyskał w 1737 roku, jednak później stracił je na niemal sto lat i otrzymał ponownie w 1925 roku. Obecnie najstarszą częścią miasta są Grocholice, których powstanie datuje się nawet na XII stulecie. Bełchatów zamieszkuje nieco ponad 55 tysięcy osób. Jednak mimo swojego małego rozmiaru, miasto ma dużo do zaoferowania zarówno swoim mieszkańcom jak i przyjezdnym. Sprawdź co warto zobaczyć w Bełchatowie.
Bełchatów jako słynny ośrodek włókienniczy
Przemysł włókienniczy rozwinął się w Bełchatowie już w dziewiętnastym wieku. Właśnie wtedy dzierżawca miasta otworzył pierwszą w historii regionu manufakturę włókienniczą. Od tego momentu miejscowość traciła swój rolniczy charakter i rozwijała się jako ośrodek włókiennictwa. Po kilkunastu latach od założenia pierwszej manufaktury Bełchatów mianowano miastem fabrycznym. Zbudowano w nim również kościół, pocztę, aptekę i szkołę. Pod koniec XIX stulecia Henryk Hellwig z Tuszyna otworzył browar, w którym prowadzono produkcję słynnego w całej guberni piwa. Początek XX wieku był dla miasta dobrym czasem, ponieważ wybudowano kilka nowych fabryk, mnóstwo domów oraz instytucje takie jak biblioteka, sąd, bank czy nawet elektrownia. Rozwój miasta przerwała II wojna światowa. Bełchatów ogłoszono „miastem żydowskim” i utworzono w nim getto. Kolejną szansą na rozwój Bełchatowa był rok 1960, w którym odkryto złoża węgla brunatnego, a już dwadzieścia lat później po raz pierwszy wydobyto surowiec. Dziś kopalnia jest jednym z miejsc, które warto zwiedzać w Bełchatowie.
Co warto zobaczyć w Bełchatowie?
Bełchatów to miasto uważane za lidera w polskim górnictwie węgla brunatnego. Nie bez powodu, bo właśnie tam mieści się najbardziej innowacyjna kopalnia odkrywkowa w kraju. Powstało o niej nawet powiedzenie, które mówi, że z kosmosu można dostrzec trzy rzeczy: kolej transsyberyjską, Mur Chiński i kopalnie węgla Bełchatów. Wszystko przez to, że kopalnia w Bełchatowie to największa dziura w Polsce i jedna z największych w Europie. Podobno z kosmosu widać ją jako rozmazany obraz. Jej powierzchnia jest tak duża, że zamiast niej mogłoby powstać aż 5000 piłkarskich boisk. Ma aż 200 metrów głębokości, 12 kilometrów długości i 3 kilometry szerokości. Największą atrakcją kopalni jest koparka o wysokości 77 metrów i wadze 7 tysięcy ton. W kopalni Bełchatów wydobywa się aż 60% rocznego wydobycia węgla w Polsce. Nie można więc zaprzeczyć, że kopalnia jest miejscem, które każdy powinien zobaczyć w Bełchatowie.
Bełchatów – zwiedzanie kopalni węgla brunatnego
Kopalnia jest otwarta dla zwiedzających w dni robocze od 8:00 do 14:00. Jednak, aby wejść na jej teren, wcześniej trzeba umówić się telefonicznie. Turyści do wyboru mają trzy możliwości zwiedzania. Pierwszą jest standardowa wycieczka, podczas której można obejrzeć salę tradycji Kopalni Bełchatów oraz obejrzeć prace kopalni z tarasów widokowych Kleszczów i Żłobnica. Drugą opcją jest wycieczka do wyrobiska, która oprócz zwiedzania sali tradycji obejmuje również wizytę w wyrobisku i oglądanie maszyn podstawowych. Warunkiem udziału w tej formie zwiedzania jest ukończenie 15 lat. Trzecią możliwością jest wycieczka niestandardowa, podczas której można zwiedzić inny niż wymienione obszar kopalni. Każdy, kto choć raz odwiedził kopalnie wie, że jest to jedno z miejsc, które zdecydowanie trzeba zobaczyć w Bełchatowie. Nie bez powodu cieszy się ono tak dużą popularnością. W najbardziej obleganych terminach zwiedzanie trzeba rezerwować nawet miesiąc wcześniej. Co ciekawe, wycieczka po kopalni odbywa się w specjalnie do tego przygotowanych ciężarówkach.
Ciekawe miejsca Bełchatów – Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk
Przez lata ziemię, którą wydobywano z kopalni usypywano w jednym miejscu. Tak powstał najwyższy sztuczny szczyt w województwie łódzkim – Góra Kamieńska. Dziś funkcjonuje tam Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk, który przez cały rok oferuje odwiedzającym atrakcje warte zobaczenia w Bełchatowie. Zimą można jeździć na nartach oświetloną trasą, a latem wybrać się na wycieczkę rowerową trasą o długości 42 km.
Bełchatów – zwiedzanie kopalni z punktów widokowych
Kopalnię Bełchatów oraz elektrownię można oglądać ze specjalnie do tego stworzonych punktów widokowych: Kleszczów i Żłobnica. Stojąc na tarasie i obserwując działanie kopalni można poczuć się niczym dziecko w świecie zabawek. Dlatego, że z góry wszystko wydaje się dużo mniejsze i przypomina współpracujące ze sobą trybiki w wielkiej maszynie. Koparki węglowe przebijają się przez grubą warstwę skał, aby dotrzeć do węgla brunatnego, będącego pozostałością po roślinach sprzed 20 milionów lat. Przenośniki taśmowe przypominające serpentyny przewożą węgiel do elektrowni Rogowiec, gdzie zamieniany jest on w energię elektryczną. Nocą wszystko rozświetlone jest jedynie światłem pochodzącym z reflektorów koparek, co tworzy niesamowity, warty zobaczenia w Bełchatowie efekt. Do punktu tarasu Kleszczów można dojechać od ulicy Szkolnej. Chcąc dojechać do Żłobnicy trzeba zaś przemierzyć Bełchatów i znaleźć budynek Ochotniczej Straży Pożarnej, taras widokowy znajduje się tuż obok niego.
Ciekawe miejsca Bełchatów – szczątki mamuta włochatego
Na terenie dzisiejszej kopalni Bełchatów miliony lat temu swój żywot zakończył mamut włochaty, który dawniej żył na tym terenie. Szczątki mamuta stanowią ekspozycję, którą można obejrzeć w gablocie na terenie kopalni. Jest to obowiązkowy punkt na mapie Bełchatowa dla wszystkich miłośników prehistorii.
Dworek Olszewskich – najciekawsze miejsca w Bełchatowie
Jednym z wartych do zobaczenia miejsc w Bełchatowie jest Dworek Olszewszkich pochodzący sprzed ponad dwóch stuleci. Znajduje się on w samym centrum miasta, a jego cechą szczególną są niezwykłe walory wizualne, które sprawiają, że miejsce to jest chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców Bełchatowa jak i turystów. Pięknie prezentujący się budynek jest otoczony zielenią i przestrzenią rekreacyjną z ławeczkami oraz mostkami na rzece Rakówka. Obecnie w Dworku Olszewskich mieści się Muzeum Regionalne w Bełchatowie. Wewnątrz można obejrzeć pomieszczenia, które odwzorowują te, w których mieszkała szlachta. Sala Koncertowa Dworku służy dziś do przeprowadzania ślubnych ceremonii. Warta zobaczenia w Bełchatowie jest również wystawa, która znajduje się w budynku Dworku Olszewskich. Przedstawia ona historię miasta od czasów kamienia łupanego aż do nowożytności. Warto wiedzieć, że w każdą niedzielę zwiedzanie Dworku Olszewskich w Bełchatowie jest bezpłatne.
PGE Giganty Mocy – co warto zobaczyć w Bełchatowie?
Kolejnym miejscem, które warto zwiedzić w Bełchatowie jest Miejskie Centrum Kultury PGE Giganty Mocy. Celem powstania obiektu było podkreślenie wpływu przemysłu górniczo-energetycznego na rozwój miasta w ciągu ostatnich czterech dekad oraz przedstawienie historii Bełchatowa w interesujący sposób. Ekspozycja ma charakter edukacyjny i uczy o dziedzinach takich jak: technika, przemysł górniczy oraz energetyczny, geologia, paleontologia, nauki społeczne, historia czy kultura. Celem wystawy jest zwiększanie wśród dzieci i młodzieży świadomości na temat działania Kopalni Bełchatów oraz Elektrowni Bełchatów. Każdy odwiedzający może dowiedzieć się w jaki sposób powstawały pokłady węgla brunatnego oraz jak się je wydobywa, a następnie wytwarza z nich prąd.
Najciekawsze atrakcje w Bełchatowie – zajęcia edukacyjne w PGE Giganty Mocy
Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie przygotowało dla najmłodszych interaktywne warsztaty, podczas których dzieci i młodzież mogą wejść do świata nauki oraz górnictwa. Angażująca jest również sama wystawa, która pełna jest pasjonujących eksponatów, interesujących projekcji oraz innych atrakcji, które bardzo skutecznie angażują najmłodszych do poznawania historii i zasad nauki. W każdej z 11 sal są przygotowane elementy, które można poznawać niemal wszystkimi zmysłami. Służą do tego nowoczesne eksponaty takie jak: panele dotykowe, projekcje, modele do obracania, dotykania czy siadania. Wszystko to pomaga najmłodszym odwiedzającym zapamiętać to, co zobaczyli w muzeum.
Interaktywne ekspozycje w PGE Giganty Mocy warto zobaczyć w Bełchatowie
Jedenaście sal z eksponatami jest ułożonych w dwie linie koncepcyjne. Ułatwia to zrozumienie w jaki sposób przebiegała historia dziejów od momentu kształtowania się węgla aż do czasów nowożytnych. Jedną z linii koncepcyjnych jest Linia Roku, do której zalicza się sale: Wehikuł Czasu, Wiosna, Lato, Jesień, Zima. Ta część wystawy dotyczy procesu tworzenia się węgla brunatnego. Zwiedzający mogą rozpocząć wizytę w muzeum od sali Wiosna, która przedstawia morze mezozoiczne oraz przykłady skamieniałości, które do dziś są wydobywane na terenie kopalni. W sali Lato przedstawiony jest czas Miocenu, czyli okres, w którym powstał bełchatowski surowiec. Sala Jesień pokazuje zasoby geologiczne bełchatowskiego regionu, a w sali Zima można obejrzeć okres Plejstocenu, czyli czasu, w którym żyły mamuty.
Co warto zobaczyć w Bełchatowie – zwiedzanie muzeum w PGE Giganty Mocy
Druga jest Linia Dnia, w której skład wchodzą sale: Budzenie, Poranek, Południe, Popołudnie, Wieczór i Noc. Ta część pokazuje technologię wydobywania surowca oraz uzyskiwania z niego prądu. W pierwszej sali można zobaczyć, jak wygląda wyrobisko kopalni oraz jakie maszyny są używane do wydobywania surowca. W sali Poranek zaprezentowany jest okres rozwoju Bełchatowa jako ośrodka przemysłu. Sale Południe i Popołudnie przedstawiają technologię powstawania energii elektrycznej. Dwa ostatnie pomieszczenia o nazwie Wieczór i Noc ukazują w jaki sposób są zagospodarowane tereny powyrobiskowe.
Gigusie z Bełchatowa nagrodzone za doskonały design – to warto zobaczyć w Bełchatowie
Ikoną PGE Giganty Mocy są postaci Gigusiów Brunatnych. W 2013 roku projekt otrzymał nagrodę Klubu Twórców Reklamy KTR w kategorii Design. Cel konkursu to podnoszenie standardów w świecie reklamy, dlatego nagroda jest wyjątkowym wyróżnieniem dla PGE Giganty Mocy. Do rodziny Gigusiów należą m.in. Woltuś, Dżulka, Profesor Om, Robot o Węglowy Sercu oraz matka natury Gaja. Postaci zaskarbiają sobie serca najmłodszych i pomagają im zgłębiać tajniki świata nauki i fizyki. Gigusie to świetna atrakcja dla dzieci w Bełchatowie.